Pioneer Track Field - 2011 Men's Indoor Roster

Name Events Year Hometown/High School
Preston Baker Jumps So. Verona
Matt Borneman Distance So. Muskego
Jared Bradfish Pole Vault So. Schofield/D.C. Everest
Aaron Brown High Jump Jr. Fredonia
Logan Brunner Mid-Distance Fr. Mazomanie/Wisconsin Heights
Evan Buck Jumps, Sprints So. Anamosa, IA
Josh Canner Jumps Sr. Neenah
Scott Clark Mid-Distance Jr. Peru, IL
Danny Douglas 400m, relays    
Tom Drida Sprints Jr. Milwaukee/Lutheran
John Egan High Jump So. Stoughton
Derek Fahrenkrug Distance So. Neenah
Ben Farrell 200m, 400m So. Verona
Matthew Felten Pole Vault So. Richfield/Germantown
Tyler Feltz Mid-Distance Fr. Madison/Lafollete
Mike Fischer Sprints, Jumps Sr. Columbus
Jason Garvens Distance Sr. Byron, MN
Casey Goffinet Sprints So. Platteville
Alex Gooding Throws Jr. Appleton/West
Jake Gregerson Pole Vault So. Wisconsin Dells
Jonathon Haberle Distance So. Verona
Brandon Harms 400m, 800m Sr. Reedsburg
Kyle Hartmann Distance    
Travis Hartman Sprints, Relays So. Green Lake
Aaron Hrubes Triple Jump, Sprints So. Madison/Lakeside Lutheran
Brad Jurewicz 400m Fr. Milwaukee/Piux XI
Patrick Kessenich Hurdles, Relays Fr. Milwaukee/Piux XI
Andrew Kissner High Jump So. Pewaukee
Kyle Klein Distance Jr. Monroe
Patrick Klein Mid-Distance Jr. Monroe
Aaron Loferski Hurdles, 400m So. South Milwaukee/Thomas More
Ace McCarty High Jump Fr. Genoa, IL/Genoa-Kingston
Reese Merberger Mid-Distance Fr. Sheboygan Falls
Andrew Mertz Mid-Distance Fr. Oak Creek
Tim Miller Distance Sr. Monroe
Jordan Olp Sprints, Long Jump So. Reedsville
Lynn Oyawiri Sprints Jr. Platteville
Jeremy Payne Long Jump, Sprints Sr. Blue Island, IL/Dwight D. Eisenhower
Nate Petesch Distance Sr. Bellevue, IA/Marquette
Jon Petrie Throws    
Cody Rudie Mid-Distance Fr. Westby
Chris Saleh 400m, relays Jr. Amery
Chas Spangenberg Pole Vault So. Appleton/West
Adam Starr Sprints, Relays Fr. Richland Center
Chris Sweeney Distance Sr. Verona
Anthony Swimm Distance Jr. Mount Horeb
Damon Trainor Mid-Distance Jr. Freeport, IL
T.J. Valley Hurdles, Relays Fr. Prairie du Chen
Josh Vandenbush Sprints, Jumps So. Luxemburg/Luxemburg-Casco
Jake Wiederholt Throws So. Fennimore
Zachary Wiest Pole Vault So. Cassville
Ian Yenter 400m, relays    
Matthew Ziegler Sprints, Triple Jump So. Madison/Lakeside Lutheran

Head Coach: Jim Nickasch

Assistants: Matt Adams (Throws), Tom Antczak (Distance), Spider Fromader (High Jump), Brian Marx (Jumps), Don Osterday (Pole Vault), Andy Paulsen (Throws), Chris Rotzenberg (Distance/Administrative)